Jak suszyć obrazy?
Jak suszyć obrazy?

Obrazy akrylowe

Jedną z cech wyróżniających farby akrylowe od farb olejnych jest ich czas schnięcia. Czas, jaki farba akrylowa potrzebuje do wyschnięcia uzależniony jest od temperatury i wilgotności podłoża oraz grubości nałożonej farby. Dopiero gdy wilgoć wydostanie się z farby akrylowej, cząsteczki tworzywa akrylowego sklejają się, tworząc warstwę farby.

Przy wilgotności 50%, temperaturze pokojowej 21 stopni, na pomalowanym płótnie i warstwie farby o grubości 1 mm, farba wysycha w ciągu kilku minut. Poniżej 10-12 stopni, przy bardzo dużej wilgotności (np. w łazience) lub na surowym płótnie farba akrylowa wysycha przez kilka godzin do kilku dni, poniżej 6-8 stopni po kilku dniach.

Farba akrylowa wysycha trochę wolniej dzięki następującym trikom i materiałom malarskim:

⦁Przed każdym nałożeniem farby bardzo cienko zwilżyć powierzchnię malowania wodą i pędzlem. Na tej wilgotnej warstwie można malować jak zwykle (ale wolniej), ponieważ czas schnięcia farby akrylowej wydłuża się o około 10 do 30 minut. Korzystny efekt uboczny: przejścia kolorów łatwiej się ze sobą mieszają i są bardziej skuteczne.

⦁Użyj atomizera, aby rozpylić trochę wody na mokrą farbę podczas malowania. W ten sposób można kilkakrotnie opóźnić suszenie. Odpowiednimi atomizatorami są rozpylacze ciśnieniowe lub butelki z rozpylaczem, takie jak rozpylacze do kwiatów i perfum. Bardzo delikatny efekt natrysku wspomaga efekt i zapewnia, że farba nie spływa.

⦁Używaj mediów opóźniających wysychanie . Są one oferowane przez wszystkich producentów farb akrylowych pod oznaczeniem opóźniacze lub opóźniacze akrylowe . Według producenta suszenie wydłuża się o 20 do 50%. Medium miesza się z farbą w stosunku 1: 1 (lub 1: 2 w zależności od producenta) przed nałożeniem farby na paletę.

⦁Lepiej nie malować w mocno nagrzanych pomieszczeniach o niskiej wilgotności. Czas schnięcia farby akrylowej jest niezwykle skrócony. Do malowania wybierz chłodne miejsca o dużej wilgotności. Im wyższa wilgotność (> 70%) i im niższa temperatura (<18 °, <15 °, farba akrylowa wysycha dopiero po 2-5 godzinach, <5 ° tylko po dniach), tym wolniej można malować - prawie jak przy wykorzystaniu farb olejnych.

2. Obrazy olejne

Jedną z głównych cech farb olejnych jest to, że wysychają przez długi czas. Chociaż jest to z jednej strony ogromna zaleta, z drugiej strony jest również wadą. Zaletą jest to, że kolory można zmieniać przez bardzo długi czas, a korekty można dokonywać poprzez ich mieszanie lub usuwanie. Wadą jest jednak to, że przed nałożeniem nowych warstw farby występują długie przerwy i dlatego ukończenie obrazu zajmuje odpowiednio dużo czasu. Podczas malowania można jednak mieszać kolory olejne z materiałami malarskimi, które mają wpływ na proces schnięcia. Oleje malarskie, takie jak olej lniany, orzechowy, konopny czy makowy powodują, że kolory schną dłużej, podczas gdy środki malarskie, takie jak żywice czy przyspieszacze utleniania, przyspieszają proces schnięcia.

To, jak długo obrazy olejne wysychają, zależy od tego, ile warstw farby zostało nałożonych i jak grube są te warstwy.

Cienkie warstwy farby zwykle schną w ciągu kilku dni, podczas gdy bardzo grube warstwy farby mogą wysychać tygodnie lub miesiące. Jako ostatnią warstwę na obrazy olejne nakładany jest ostateczny werniks, który utrwala obraz olejny i chroni go przed pęknięciami, żółknięciem oraz działaniem promieni słonecznych i kurzu. Lakiery mogą składać się z oleju lnianego lub mogą być zakupione jako gotowy lakier zawierający żywice syntetyczne do nakładania pędzlem lub do natryskiwania z materiałów artystycznych. W zależności od upodobań można wybierać między lakierem błyszczącym, jedwabistym lub matowym.

Ważne jest jednak, aby ostateczny lakier nakładać dopiero po całkowitym wyschnięciu obrazu olejnego, a dzieje się to zwykle dopiero po sześciu do dwunastu miesiącach. Nie ma oddzielnych instrukcji suszenia samych obrazów olejnych. Obraz olejny można suszyć w pozycji stojącej lub leżącej, ważne jest tylko, aby powierzchnia była odsłonięta, tj. nie dotykała innych obrazów i nie wywierała nacisku na powierzchnię.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl