Jak pielęgnować obraz?
Jak pielęgnować obraz?

Nie jest tajemnicą, że ręcznie malowane obrazy wymagają tej odrobiny dodatkowej uwagi podczas obsługi, czyszczenia i utrzymywania w jak najlepszym stanie. Niezależnie od tego, czy kupiłeś nowe dzieło, czy odkryłeś stary skarb, wiedza o tym, jak o niego dbać sprawi, że pozostanie on wierny temu, jak zawsze miał wyglądać. Zatem jak prawidłowo czyścić i konserwować obraz bez niszczenia powierzchni lub pogorszenia jej wyglądu?

USUWANIE KURZU Z PŁÓTNA

Może Twój obraz zbiera kurz? Najłatwiejszym sposobem usunięcia cienkiej warstwy kurzu, brudu lub osadu jest użycie miękkiej szmatki i wody z mydłem. Ze względu na niski poziom pH i łagodne właściwości mydło na bazie oliwy z oliwek jest często uważane za najskuteczniejsze w użyciu. Upewnij się, że nie używasz niczego, co zawiera alkohol, ponieważ może to usunąć część farby! Delikatnie zmyj obraz wilgotną szmatką, a natychmiast zobaczysz, ile brudu schodzi. W przypadku narożników lub jeśli obraz jest szczególnie teksturowany i impastowy, zawsze możesz użyć wacika, aby dostać się do kieszeni brudu, który nagromadził się z czasem.

DOKŁADNE CZYSZCZENIE

Większość kurzu powinna odejść, ale jeśli na płótnie nadal jest brud, nie ulegaj pokusie szorowania mocniej, ponieważ może to spowodować pękanie wyschniętej farby. Jeśli Twój obraz był narażony na działanie czynników atmosferycznych przez długi czas lub był w pobliżu dymu, który stopniowo przedostawał się na płótno, może wymagać silniejszego środka do czyszczenia dzieł sztuki. Ze względu na właściwości chemiczne tych produktów najrozsądniej zwrócić się o pomoc do konserwatora dzieł sztuki. Bez względu na długość życia, wartość czy rozmiar obrazu, nigdy nie warto iść na kompromis i potencjalnie go zrujnować, jeśli nie wiesz, co robisz.

MITY O CZYSZCZENIU OBRAZÓW

Jednym z największych mitów związanych z czyszczeniem obrazów jest używanie produktów bogatych w skrobię, takich jak chleb i ziemniaki. W rzeczywistości nie jest to skuteczne i może spowodować uszkodzenie Twojego egzemplarza. Mogą również pozostawić okruchy i nadmiar pozostałości na Twoim obrazie.

Innym błędnym przekonaniem jest to, że oliwka dla dzieci usunie brud z powierzchni obrazu. Chociaż jest miękki i nie zaszkodzi samej farbie, olejek dla dzieci może wyschnąć w sposób, który pozostawi obraz z niepożądaną lepkością i połyskiem. Ta lepka konsystencja może następnie sprawić, że obraz będzie jeszcze bardziej podatny na zabrudzenia i narażony na działanie czynników atmosferycznych, więc będzie jeszcze trudniejszy do czyszczenia, ponieważ powierzchnia obrazu nie jest już sucha. Zamiast do czyszczenia, olejek dla dzieci może być wykorzystany jako glazura, poprawiająca kolory obrazu i zmieniająca jego ogólny wygląd.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl