Jak krok po kroku przygotować się do malowania obrazu?
Jak krok po kroku przygotować się do malowania obrazu ?

1. Pomysł/idea

Na samym początku naszej listy jest idea tego, co chcemy namalować. Pomysłem może być konkretny obraz, np. ilustracja w książce, zdjęcie lub słynny obraz do skopiowania. Z drugiej strony pomysł może być również własnym motywem, choć jest to oczywiście wariant trudniejszy.

2. Szkic

Następnym krokiem w przygotowaniu obrazu jest wykonanie wstępnych szkiców. Istnieją dwa możliwe podejścia:

- ideę naszego obrazu możemy skonkretyzować tylko w myślach lub

- możemy od razu przelać ją na papier, a następnie dopracować.

W przypadku bardziej skomplikowanych motywów bardzo pomocne może być wcześniejsze przygotowanie swego rodzaju wzoru. W tym celu należy połączyć poszczególne obiekty, które mają być pomalowane. W przypadku martwej natury, na przykład owoców, naczyń lub sztućców, w przypadku krajobrazu poszczególne elementy, takie jak drzewa, domy lub ludzie.

Oczywiście można obejść się bez szkiców, ale papier jest łatwiejszy w obsłudze niż płótno, a podczas późniejszego malowania pomagają one śledzić proces tworzenia.

3. Określenie techniki malarskiej

Przed przystąpieniem do dalszych przygotowań jasno określamy technikę, w której będziemy pracować. Na początku warto zająć się akrylami lub farbami olejnymi. Te pierwsze dają bardzo ładne efekty, natomiast te drugie zaliczane są już do profesjonalnych technik. Od wyboru techniki malarskiej będzie zależał następny krok, czyli przygotowanie płótna.

4. Przygotowanie podobrazia

W tym punkcie mamy dwie opcje do wyboru:

- malujemy na gotowym podobraziu lub

- samodzielnie przygotowujemy płótno.

Jakie płótno wybrać ?

Typowe materiały to len i bawełna. Lniane płótna charakteryzuje się wysoką trwałością, chłonnością, przyczepnością i strukturą. Nie naciąga się ono pod „ciężarem” farby. Niestety jest też dość drogie, więc częściej wybierane jest płótno bawełniane. Bawełna jest nieco mniej odporna na uszkodzenia i bardziej ulega obciążeniu farby. Dlatego też zdarza się, że naciąga się nieco w czasie malowania, ale tu z pomocą przychodzą kliny, które delikatnie rozbijają płótno.

Jak naciągnąć płótno na krosno(blejtram)?

Do zamocowania płótna możemy użyć takera. Obijanie zaczynamy od środka jednego z krosien i obserwując splot przybijamy drugi koniec materiału na środku listwy równoległej. To samo robimy na dwóch pozostałych listwach. Następnie kolejno od środka , w odległościach 1-2cm przybijamy kolejne fragment naciąganego symetrycznie materiału. Tym sposobem będziemy mieć pewność, że tkanina będzie równomiernie naciągnięta.

Jak samodzielnie przygotować podobrazie?

Zwilżone płótno (najlepiej naciągnięte już na krosno) gruntujemy, czyli nakładamy roztwór żelatyny lub kleju kostnego z obu stron. Dzięki temu uszczelnimy strukturę płótna, zmniejszymy efekt wchłaniania się farby , a także nadamy mu odrobinę sztywności i sprężystości. Po wyschnięciu płótna przechodzimy do gruntowania końcowego. Do tego niezbędne nam będzie GESSO, czyli grunt malarski. Najczęściej jest on akrylowy, ale dostępne są również klasyczne grunty na bazie olejnej. Pamiętajmy w tym momencie o wybranej technice malarskiej. Jeśli użyjemy farby akrylowej na płótnie zagruntowanym olejem, tłusta powierzchnia ostatecznie spowoduje łuszczenie i odpadanie farby. Gesso nakładamy dwukrotnie, najlepiej krzyżując warstwy.

Jeśli malujemy na samodzielnie wykonanym podłożu malarskim, to musimy przygotować je oczywiście odpowiednio wcześniej, ponieważ podkład musi być suchy w trakcie malowania. Wskazane może być również narysowanie kilku wskazówek na malowanej powierzchni. Szkic nie musi być szczegółowo przeniesiony, ale malowanie staje się łatwiejsze, jeśli narysowane zostaną przynajmniej większe elementy.

5. Dobór farb i innych akcesoriów

Dla początkujących artystów nie będą potrzebne farby z najwyższej półki cenowej, jednak nie wybierajmy też tych najtańszych, bo możemy szybko zniechęcić się do malowania. Zatrzymajmy się przy średnich cenowo półkach - jest mnóstwo farb o dobrej pigmentacji, które dają zadowalające efekty. Warto pytać doświadczonych sprzedawców i korzystać z ich porad.

Następnie wybieramy pędzle. Tutaj wybór jest sprawą bardzo indywidualną, bo to sami musimy ocenić, którymi modelami najlepiej się nam maluje. Doświadczenie wielu artystów podpowiada, że do malowania farbami (olejnymi czy akrylowymi) najlepiej nadają się miękkie pędzle syntetyczne. Paleta do mieszania farb nie jest najważniejszym z akcesoriów, więc spokojnie możemy posłużyć się szklanym talerzykiem.

6. Dobór kolorów

Dobór kolorów powinien nastąpić przed pierwszym pociągnięciem pędzla. Nie powinniśmy przerywać malowania, bo musimy teraz wymieszać kolory. Może przecież okazać się, że wybrane kolory nie współgrają ze sobą lub nie dadzą nam zamierzonego efektu.

Dlatego też wskazane jest aby kolory, które mają być użyte, nanieść na kartkę papieru lub mały kawałek płótna, może nawet je ponumerować. W przypadku kolorów mieszanych wskazane jest zanotowanie proporcji mieszanych farb, aby w razie potrzeby można było je ponownie zmieszać.

Wszystko gotowe? No to możemy malować!

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl