Abstrakcja - co te słowo tak naprawdę oznacza?
Abstrakcja - co te słowo tak naprawdę oznacza?

Typowy opis współczesnego malarstwa „abstrakcyjnego” jest taki, że jest to „obraz o samej farbie”. Jej tematyką jest farba, czyli formalne zasady malowania. Twierdzenie to jest bezsensowne: powiedzenie, że obraz dotyczy farby, jest jak powiedzenie, że wiersz dotyczy alfabetu. Wiersz używa alfabetu do reprezentowania słów, które z kolei mogą być używane do przekazywania wiedzy lub wyrażania pomysłów.

Pojęcie „abstrakcji” ma więcej niż jedno znaczenie. Moderniści próbowali połączyć dwa ważne znaczenia tego terminu w jedno, aby wzmocnić ich absurdalne twierdzenia. Dla modernistów „abstrakcyjny” oznacza „nieobiektywny”, „nieprzedstawiający” lub „niefiguratywny”. Dla nich abstrakcja oznacza to, co poza sobą nie ma żadnego znaczenia. W bardzo realnym sensie „abstrakcyjna” sztuka współczesna jest właściwie bez znaczenia. Z punktu widzenia współczesnego krytyka, im bardziej jest on bezsensowny (im bardziej „abstrakcyjny”), tym lepiej. Nie oznacza to, że niektóre „abstrakcyjne” kształty lub plamy farby nie mogą być estetyczne.

Jednakże tak naprawdę jest to sfabrykowane znaczenie terminu „abstrakcja”. Prawdziwe znaczenie tego terminu, które modernistyczni krytycy systematycznie próbowali zniekształcić, polega na tym, że abstrakcja coś zastępuje - innymi słowy, reprezentuje coś jako forma komunikacji. To ekspresyjny zamiar, fikcjonalizacja rzeczywistości w celu nadania idei w umyśle artysty konkretnej rzeczywistości sprawia, że te abstrakcje pasują do posłańców sztuki.

W malarstwie prawdziwa sztuka polega na tym, że malarz może wziąć płaskie płótno i za pomocą farby i pędzli stworzyć abstrakcyjne odtworzenia rzeczywistości, ukształtowane przez doskonałe rzemiosło i poetycką duszę. Prawdziwa sztuka przekazuje lub wyraża fascynujące historie o życiu człowieka.

Modernista mógłby zadeklarować, że artysta może wszystko po prostu przeczuwać, wyczarować z wyobraźni. Ale wyobraźnia nie działa z niczego. Podobnie jak nasze sny, opiera się na materiale życia: naszych historiach, naszych działaniach, naszych pasjach, zdradach, poświęceniach, aktach miłości i aktach złośliwości. Nasza wyobraźnia jest obciążona abstrakcjami - ale te abstrakcje pochodzą z prawdziwego świata, z ludzkości, z natury.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl